Raspberry Pi Yazıcı Kurulumu ve Bulut’a Bağlama

Merhabalar. Çok uzun süre oldu bir şeyler yazmayalı. Hatırlayan varsa eğer yazdıklarımı -ya da en azından okuyanınız vardıysa daha önceden- genellikle sohbet havasında geçiyordu. Aşırı bilimsel bir yazı beklememeniz için uyarıyorum şimdiden.

Öncelikle internete bağlı erişebildiğiniz bir Raspberry Pi cihazınız olduğunu varsayıyorum, aynı şekilde üzerinde Chromium da yüklü olduğunu varsayıyorum. Tüm bunlar hazırsa kuruluma geçebiliriz.

Öncelikle repositorylerimizi güncelleyerek başlayalım:

sudo apt-get update

CUPS isimli yazıcı uygulamamızı da yükleyelim

sudo apt-get install cups

Belli bir süreden sonra size yükleme yapılacağını onaylayıp onaylamadığınızı soracak, y deyip devam edebilirsiniz.

Yüklememiz tamamlandıktan sonra ayarlarımızı değiştireceğiz. Her seferinde vnc ile bağlanmamıza gerek kalmadan direkt yazıcı ayarlarına erişebilmek için 631 numaralı porttan gelen tüm istekleri dinleyecek hale getirmeliyiz. Orijinal dosyayı da saklayalım ki nolur nolmaz :)

sudo cp /etc/cups/cupsd.conf /etc/cups/cupsd.conf.original
sudo chmod a-w /etc/cups/cupsd.conf.original

Orijinal dosyamızı yedekledikten sonra düzenlemelerimizi yapmaya devam edebiliriz. Önce dosyamızı açalım:

sudo nano /etc/cups/cupsd.conf

Şöyle bir Listen satırı ile karşılaşacağız. Bunu ister silerek ister # ile yorum satırına dönüştürerek bir altta verdiğimiz satırı ekleyin. Bu localhosttan gelenler dışında tüm ağdan gelen 631 numaralı porttaki istekleri dinleyecek.

Listen localhost:631

Ekleyin:

Port 631

Dosyayı kapatıp diğer adımımıza viagra online usa geçelim.

Son bir kaç adım daha kaldı kurulumu tamamlayabilmek için, açtığımız dosyayı kapatmadan Location tagleri arasında kalan tüm kod bloklarının en son satırına Allow all ekleyin.

Kendi kullanıcımızı da lpadmin grubuna ekleyelim ki yazıcıya dosya gönderebilelim

sudo adduser pi lpadmin

Kullanıcı adınız pi değil farklı bir şey ise değiştirin lütfen.

Ayarlarımızı değiştirdik, sunucuyu tekrar başlatmamız gerekiyor, isterseniz komple tüm Raspberry Pi’ı da restart edebilirsiniz ama yine de söylemiş olayım.

sudo systemctl restart cups.service

Hayırlı uğurlu olsun! Raspberry’inizin ip adresini kendi bilgisayarınızdan girip :631 ekleyerek yazıcı kurulum arayüzüne erişebilirsiniz.

 

Yazıcıyı eklediğinizi ve çalıştığını varsayarak buluta bağlama kısmına geçelim.

Bu esnada VNC üzerinden bağlanmanız gerekecek, ya da direkt monitöre bağlıysa o da olur. Chromium’u açıyoruz ve ardından Ayarlar‘a geçiyoruz. Altlara giderek Yazıcılar kısmından yeni ekle diyerek Google hesabınızla giriş yaparak adımları izliyorsunuz. Malesef çok detaya giremeyeceğim çok net bir şekilde adımları açıklamışlar, takip etseniz yeterli.

O kadar yükledik ama nasıl kullanacağız?

Chrome üzerinden direkt kullanabilirsiniz zaten o konuda sıkıntı yok ama telefondan da kullanmak isteyenler için  Google Cloud Print uygulamasını telefonunuza yükleyip yazıcılara eklemeniz yeterli.

Bilgisayarınızda kullanmak için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Hayırlı uğurlu olsun!

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *